Вопросы о гражданстве

  • Автор темы Искра
  • Дата создания

Глокая Куздра

Гражданин форума
Команда форума
1458 души са получили българско гражданство за първите два месеца на годината
27.02.21

1458 души са получили българско гражданство за първите два месеца на тази година, съобщиха за БНР от Комисията по българско гражданство към вицепрезидента. Най-много български паспорти са получили граждани от Република Северна Македония.

От началото на годината е възстановено гражданството на 231 души, 7 са освободените от българско гражданство по тяхно желание, съобщи за БНР Димитър Здравков - член на Комисията по гражданство към вицепрезидента:

"За тези първи два месеца издадени са укази за даване на гражданство за 1458 лица."

Запазва се тенденцията от предходни години за силен интерес към български паспорти от граждани на Република Северна Македония.

"През 2020 година с издадените от вицепрезидента 279 указа е променено гражданството на близо 19 хиляди души.". каза Здтавков.

142 са указите за придобиване на българско гражданство или за близо 16 хиляди лица. Най-много български паспорти са получили граждани на Република Северна Македония, показва анализът от миналата година:

"Над 55% от общо издадените укази касаят такива лица или това са близо 10 хиляди души. Следвани от граждани на Украйна - близо 2 хиляди, Република Сърбия - около 1200, Молдова, Албания и Турция."

Димитър Здравков опроверга твърдението,че процедурата по получаване на гражданство е тромава и бавна.

"Това не е така и законодателят е определил една разумна времева рамка съобразно важността на процедурата. Например, когато едно лице подаде своите документи в Министерство на правосъдието, за да започне процедурата, минават за различните законови основания, на които се кандидатства, между 6 и 18 месеца, до момента, в който министърът на правосъдието следва да направи своето предложение до президента."

Преди това има процедура по съгласуване със службите за сигурност, а всеки отделен случай се разглежда от специално създаден Междуведомствен съвет по гражданство, в който участват различни институции. След становището на съвета министърът на правосъдието прави предложение до президентството.

"И ние тук е президентството извършваме още една допълнителна проверка, за да може преди да постави подписа си, вицепрезидентът да има максималния обем от информация", обясни Димитър Здравков.
 

Глокая Куздра

Гражданин форума
Команда форума
Последние несколько дней, в связи с ужесточением ковидного режима в Болгарии, люди, интересуются, можно ли приезжать в Софию для подачи документов на болгарское гражданство. У всех во второй половине марта забронирован день для подачи документов.
В Министерстве правосудия отвечают, что они работают в стандартное время и спокойно все записанные будут обслужены в назначенный день и час!
 

Глокая Куздра

Гражданин форума
Команда форума
ПРИМЕРНЫЕ ВОПРОСЫ НА ИНТЕРВЬЮ В МИНИСТЕРСТВЕ ПРАВОСУДИЯ на БОЛГАРСКОЕ ГРАЖДАНСТВО

1. Имена по паспорту?
2. Где и когда вы родились?
3. Настоящее гражданство/а, постоянный адрес.
4. Откуда у вас корни болгарского происхождения (кто из родственников болгарин)?
5. Кто вы по национальности (строгий ответ – болгарин, болгарка)?
6. Чем Вы занимаетесь? (работа (где и кем), учеба)
7. Есть ли среди ваших родственников болгарские граждане?
8. Есть ли у вас родственники, проживающие в Болгарии? (указать только близких родственников – дяди/тети, братья/сестры, родители, дети, племянники). Кто-либо из родственников подавал ли на болгарское гражданство?
9. Посещали ли вы Болгарию ранее и как долго вы здесь находились?
10. Были ли вы осуждены?
11. Планируете ли жить в Болгарии? (да, очень хотелось бы) Есть ли у вас средства на проживание в Болгарии, в случае если вы решите жить здесь, есть ли недвижимость? (да, есть личные сбережения, сбережения родителей либо ваш вариант)
12. Почему вы решили получить болгарское гражданство (для того, чтобъ иметь официалньое подтверждение своегй национальности и бъть частью болгарского общества) возможно развитие диалога: чтобы жить в Болгарии, необязательно получать гражданство, можно получить ПМЖ, ВМЖ! (ответ: етот статус определяет человека как иностранца)
13. Какие национальные праздники Болгарии вы знаете? (3 марта – День освобождения от турецкого ига (1878), 6 мая – День Святого Георгия, праздник болгарской армии; 24 мая – день Кирилла и Мефодия или день славянской письменности; 6 сентября – День объединения Болгарии (1885); 22 сентября – День независимости (1908) 1 ноября – День Народнъх будителей (те кто пробуждают национальное самосознание).
14. Кого из болгарских знаменитостей вы знаете? (Васил Левски – национальный герой, боровшийся за освобождение от турков, повешен), президент страны – Румен Радев, чтобъ бъть оригинальнъм по возможности назовите каких то певцов, ученнъх или спортсменов в Болгарии.
15. Как изменится ваша жизнь с получением болгарского гражданства? (в лучшую сторону), въ сможете стать частью гражданского общества так как у вас появится право на голосовать и бъть избраннъм.
16 какая форма управления Болгарии (парламентская Республика)
17 какие исторические собътия и фактъ вам известнъ из истории Болгарии (по периодам рассказать когда создана страна, сколько царств и период)
18 какие странъ граничат с Болгарией (Турция, Греция, Македония, Сербия, Румъния)
19 в каком году Болгария вступила в ЕС и НАТО – 2007 и 2004
20 чем известна Болгария в мире – традициями и культурой, розовъм маслом, туризмом, много культурнъх ценностей охраняемъх ЮНЕСКО (церкви и монастри)
21 как въ защитите интересъ Болгарии в случае необходимости – в зависимости от ситуации, но основное – буду законопослушнъм гражданином, ознакомлюсь с обязанностями, а не только правами. Буду исполнять закон и исправно платить налоги.
22. при необходимости защищить интересъ Болгарии что въ сделаете? В зависимости от ситуации, то что потребуется.
23. Четко необходимо разграничить в вопросах имена:
- революционеров (Васил Левски, Христо Ботев)
- писателей (Иван Вазов, Димитър Талев, Димитър Димов)
- поетов (Христо Ботев, Пейо Яворов)
 

kiradee

Транзит
Всех приветствую!


МОЯ СИТУАЦИЯ:

Мне, 35 лет, гражданин РФ (родился в 1987 в РФ, есть свидетельство о рождении, где указано, что отец болгарин. Ставил ли отец в известность РБ - неизвестно, врядли)
Мой отец, родился в Болгарии, последние 30 лет жил в РФ и скончался полгода назад. У меня есть его свидетельство о рождении, его ID (на ней не указан ПА), свидетельство о смерти, свидетельство на кремированный прах.

ЗАДАЧИ:
1. Захоронить прах отца в Болгарии
2. Получить Болгарское гражданство, найти в ЕС работу и переехать туда жить.

ВОПРОСЫ ПО МЕСТУ ПОДАЧИ И ВИЗЕ:
1. Каким путём мне начать получать гражданство? Читал что для рожденных после 1986 откажут так как оно уже есть. Про отдельный процесс для тех, кто родился после 1986 - также упомянули в консульстве. Расскажите, что это, я не смог найти никаких упоминаний в законе о гражданстве.
2 Самый главный вопрос: инициировать процесс в Софии, или через консульство? Как будет быстрее? Кто то говорит: через Софию, но на интервью зовут через полгода, а в консульстве сразу, но тратится время на пересылку почты. Как всё же быстрее на данный момент?
3. Есть ли разница в сроках процесса в Москве или Питере? Ну например вероятность что из Москвы диппочта летает чаще
4. Среднее время получения гражданства через посольство и напрямую из Болгарии? Правильно понял что около 3 и 4 лет соответственно?
5. Реально ли за одну поездку подать и на ПМЖ и на гражданство? Нужно ли всё готовить (переводить, легализовывать) в друх вариантах и подавать в разные инстанции?
6. При подаче документов в консульство, куда нужно записываться? До консульства не дозвониться, чтобы узнать. Это напрямую или через VFS Global всё же? Мне в нём самом ответили, мол оформляют только визы для детей до 12 лет.
7. Все таки под удостоверением личности в анкетах или декларациях указывать внутри копии и данные загранпаспорт или внутреннего паспорта РФзагран? Или то и другое? Если загран, норм если он истекает в 2024 году?
9. Необходима автобиография, а на форуме где то советовали в формате Europass CV. Но CV (резюме о работе) не равно автобиография. Что нужно? Нужно ли писать, например, что отец руководил Болгарским землячеством в Сургуте, разговаривал со мной на болгарском и другие подобные факты?
10. Правильно ли я понял, что ездить придется 4 раза: 1 - В Москву на перевод и легализацию следом в Софию отправить документы в МП, 3 - Пройти интервью через полгода, 4 - Забрать указ через год и подать документы на ПА и ЕГН, 5 - Получить документы о ПА и подать на паспорт и ID, 6 - Забрать паспорт и ID?
11. ВАЖНО: Как организовать и записаться на этапы выше? Например на сайте МП до 16 декабря свободных слотов нет, а после 16 пишет, что даты для записи неактивны. Как часто они открывают эту запись на сайте? Кое кто писал мол на подачу вообще записываться не надо, а в самом МП ответили что на подачу документов надо. Я не знаю, кому верить. Это реально, записаться через сайт?
12. Сотрудник посольства в одной из стран СНГ сказал что собеседования для моего случае не будет, оно для тех кто натурализуется. Так собеседование проводиться будет или нет в этом случае?
13. Если да и на болгарском, где взять переводчика для собеседования в Софии? Есть контакты? Я все понимаю и запросто отвечу на стандартные вопросы, но не отвечу на любые, заранее не подготовленные.
14. У меня также на гражданство будет подаваться сестра 41 год. У нас только один оригинал ID отца, соответственно как с ним быть, если оригинал один а пакета документов нужно 2 - дня неё и меня?
15. Требуется ли готовить и предоставить ПМ "выписку из электронного реестра НБДН, где МинЮст Болгарии подтверждает, что данный гражданин Болгарии: ФИО, далее перечисляются его личные сведения, является гражданином Республики Болгария" если у меня есть ID карта отца?
16. Нужно ли в моем случае получать 2 экз. (для меня и моей сестры) документы из общины, выданные на имя моего отца, которые называются "Удостоверение за постоянен адрес в България" и "Удостоверение за членове на семейството"?
17. По поводу номеров форм медсправок. Обязательно ли чтобы номер формы был указан? Если с 086у я вижу её, то в справках от нарко и психодиспансеров номеров нет, подходят ли такие справки, как проверить?
18. Нужно ли обязательно для проверки на сифилис тест Вассермана (который уже нигде не делают) или любой анализ на сифилис? Я сделал в Хеликсе и на сифилис и на вич и 2 типа гепатитов, такая подойдёт?
19. Если судимость с апостилем (думал что нужен но потом прочел, что нет), не страшно это или обязательно взять без апостиля?
20. Иметь "Двоих граждан Болгарии чтобы они подтвердили, что мы те, за кого себя выдаём" - кто то может сказать, зачем это придумано (тут чисто ради интереса, ведь), а главное, если не получится найти родственников, есть ли те кто предоставляет такую услугу? Как называется она на болгарском, где найти таких людей и почем?
21. Паспорт и ID выдают одновременно? Читал что можно забрать их через 3 дня или через 30 дней. От чего это зависит?

Вроде всё, всем спасибо заранее.
 

Глокая Куздра

Гражданин форума
Команда форума
Новый скандал вокруг болгарского гражданства.

Эхо старого закона, действующего до 2021 года, по которому раздавали "золотые паспорта" за инвестиции разным олигархам, в том числе русским и казахским, а также лицам с очень сомнительной репутацией.
Из партии ДПС подали сигналы в прокуратуру на проверку адвокатов, фирм и посредников, которые содействовали в получении гр-ва БГ данным лицам, а также другим лицам, в том числе возможно нечестным путем.
101.jpg
102.jpg
 

Глокая Куздра

Гражданин форума
Команда форума
Народное собрание Болгарии сегодня приняло в первом чтении три законопроекта, вносящие поправки в Закон о болгарском гражданстве.
Согласно поправкам:
1f1e7_1f1ec.png
Претенденты на гражданство Болгарии должны будут только подать заявление на выход из своего гражданства, однако гражданство Болгарии смогут получить и в случае невозможности выхода из существующего гражданства по независящим от них причинам.
1f1e7_1f1ec.png
Срок для выхода из гражданства (либо предоставления подтверждения о невозможности выхода) сокращается до 18 месяцев
1f1e7_1f1ec.png
Препятствием к получению гражданства может стать не только судимость в Болгарии, но и в другой стране.
1f1e7_1f1ec.png
Все претенденты на гражданство должны подтверждать знание болгарского языка
1f1e7_1f1ec.png
Гражданство может быть отнято, если в течение пяти лет после его получения, гражданин не установил никаких связей с Болгарией (нет ни адреса, отличного от Леге 6, ни счета, ни имущества и т.д и т.п)
1f1e7_1f1ec.png
Бездействие министра Правосудия в установленный законом срок не может считаться молчаливым отказом в предоставлении гражданства.
1f1e7_1f1ec.png
Вручение удостоверения о гражданстве Болгарии должно проходить в торжественной обстановке
 

Aksel

Постоянно пребиваващ
Адрес
Вена
У меня выход из болгарского гражданства занял 4 года (!!). Подал осенью 2019, указ вышел в сентябре 2023.
 

Глокая Куздра

Гражданин форума
Команда форума

Организаторът на схема за българско гражданство на руснаци е напуснал България

ДАНС издала заповед да не бъде допускан в страната
Клуб 'Z' 15 Февруари 2024 г., 12:59 ч.
atanas-atanasov.jpeg

Глеб Мишин, за който има информация, че е организирал схема за даване на бългрско гражданство на руснаци, е напуснал България.
Това каза лидерът на ДСБ Атанас Атанасов, който който оглави временната парламентарна комисия за проверка на факти за дейността на Глеб Мишин за евентуално неправомерно представяне на българско гражданство.
"Оказа се, че Глеб Мишин, след осветяването на неговата роля в цялата тази афера, необезпокоявано е напуснал страната. По повод на създадената вчера комисия, която аз оглавих във връзка с българското гражданство, започнахме работа и искам да съобщя първоначалните факти, които са много обезпокояващи.

Това лице – Глеб Мишин, за който ние говорим от доста време, се оказа, че след осветяването на неговата роля в цялата тази афера, необезпокоявано е напуснал страната. Аз очаквах да бъде арестуван този човек, защото има обилни данни за това, че той участва в корупционни схеми за издаване на българско гражданство с фалшиви документи, вместо това необезпокоявано е напуснал страната", каза Атанасов.
Депутатът отбеляза и "второто обстоятелство, което е още по-скандално" - след напускането на страната ДАНС издава принудителна административна мярка да не бъде допускан никога да влиза в страната.
"Нали си давате сметка за това - необезпокоявано напуснал и десет години да не го пускаме в страната", коментира Атанасов и добави, че всичко това показва, че тази схема е работила с покровителството на службите. "Трябва да се види в кои моменти кои преписки са се движили, защото се оказва, че най-интензивното движение на тези преписки е било по времето на служебните правителства", заяви Атанасов.
Попитан кога ще реформират тези служби, Атанасов отговори:
"Нека да изясним фактологията, ето през такива казуси какви ги вършат и тогава това нещо ще се случи."
Попитан освен Глеб Мишин, има ли данни за други хора, които да са участвали в такъв процес, Атанасов отбеляза, че Мишин е организаторът на цялата тази схема.
"Проблемът е в това кой е слагал чадър", заяви Атанасов и добави, че покровителството е важно.
Атанасов каза, че е видял първоначално документацията по няколко преписки – те са идентични, по един и същ начин изглеждат. По думите му е ясно, че на един ксерокс са снимани тези документи за произход, а вътре са нанасяни фалшиви данни.
"С просто око се е виждало това нещо и къде са българските служби", попита той.
И допълни:
"Наблюдавам какво се случва и с другия скандал, с Нотариуса, и тук проблемът пак е в службите. Ако службите си бяха на място и бяха контролирали тези процеси, нямаше да го има този клуб и да се стигне дотам този да го убият".
Според Атанасов ротация в правителството ще се случи. Чакаме Николай Денков и Мария Габриел да дойдат с готово предложение за нов състав на правителство, в момента се прави анализ, обсъждат, така че процесът тече, добави той. Атанасов отбеляза, че има определени спекулации, но неговото убеждение е, че държавата ни има нужда от стабилност и правителство. По думите му политическите сили, които формират и подкрепят това правителство, съзнават тези обстоятелства.
Депутатът коментира, че съществува възможност, и то не един вариант, в който и Габриел, и Денков могат да имат роля във външната политика.
"Въпрос на преговори, ще се разберем", добави той.
 

G&S

Турист
Всем здрасти. Прошу помощи вот в таком вопросе?
В связи с предстоящей подготовкой документов для подачи на гражданство (10лет скоро будет) и 5 лет после получения пвнж.
Вопрос относительно детей. На момент вЪезда в Болгарию им было 14 и 11 лет. Надо ли для них получать справку о несудимости в Казахстане?
Что такую справку надо предоставить из Болгарского правосудия и что нету никакого дела в прокуратуре я знаю.
А вот с именно с КЗ необходима ли она для них?
 
Сверху